środa, 23 października 2013

Bajecznie cz.1

Ten wpis przedstawia moje całkowicie subiektywne opinie na temat poruszany i oczywiście można dyskutować z moimi poglądami, jednak nie mam w planie ich zmieniać ;P Dlatego jeśli pojawią się komentarze, to super by było, żeby były to propozycje innych mądrych, ładnych i ciekawych bajek, niż te opisane. Mogą się Wam nie podobać bajki, które ja uważam za fantastyczne i podobać te, których ja nie lubię. Niemniej mam nadzieję, że ten wpis pomoże jakiejś mamie, która ma w planach zacząć pokazywać je swojemu maleństwu.
Pewna mama zapytała mnie jakie bajki puszczamy Robertowi. Przez 3 lata znalazłam trochę fajnych ale generalnie, mino że jest ich sto milionów, większość nie nadaje się do niczego a bardzo dużo ma coś, co mi nie pasuje.
Na początku powiem, że uważam, że bajki jeśli są dobre, mogą dać wiele korzyści, takich jak poszerzanie wiedzy, rozwój mowy, wrażenia estetyczne, rozwój myślenia nawet, niemniej należy bardzo uważać z ilością. Zbyt dużo czasu przed TV powoduje wręcz zatrzymanie rozwoju mowy ale również zatrzymanie rozwoju w ogóle. Nie bez przyczyny bajki dla maluchów trwają często 5 a nawet 3 minuty. Wszystko zależy od dziecka, od wieku, od sytuacji. Czasem lepiej, żeby dziecko oglądało dłużej ( u nas takie sytuacje to: stanie w korku, załatwianie spraw urzędowych z dzieckiem, impreza rodzinna polegająca na siedzeniu przy stole i trwająca dłużej niż 2h ;P itp.) jednak w normalnych warunkach po prostu im mniej tym lepiej. Wcale nie musi dziecko oglądać codziennie! Często rodzice są zafiksowani tak bardzo na tym, że ich dziecko ogląda np. tylko pół h dziennie, że nie myślą o tym, że wcale nie musi tego robić ;P
My nie mamy telewizji, jednak czasem u babci oglądamy kanały dziecięce. Warto pamiętać, że mimio, że coś jest kanałem dziecięcym, nie oznacza, że wszystko co tam jest nadaje się dla naszego dziecka, więc nie jest dobrze włączyć taki kanał i iść zająć się sobą. Bo pomiędzy fajnymi bajkami, może trafić się taka, której nasze dziecko np. się boi.
Generalnie uważam że nie powinno się puszczać dziecku bajki, której sami nie obejrzeliśmy wcześniej. A nawet odcinka bajki którą lubimy.
Przykład. Włączam Robertowi Krecika i idę robić zupę. Krecik, klasyka, fajny itd. Nagle słyszę Robert płacze! Biegnę! Ciekawe co się stało, zawsze lubił tą bajkę!Wpadam a tam... Mama Zajęczyca rodzi! Krzyczy! Jęczy! a Rober się boi. Oto link, zobaczcie. To na prawdę nie jest fajne dla dzieci.
http://www.youtube.com/watch?v=8tHhRtd1-e4
W innym znów odcinku, Robert nie zwrócił uwagi, ale ja zwróciłam, jest robot, który obsługuje swojego pana, łącznie z tym, że go rozbiera do kąpieli. I co widać? Wszystko. Pana, jego siurka i włochy. Może komuś to nie przeszkadzać, ale mi przeszkadza bardzo.
Dlatego, mimio, że bajka sprawdzona warto dokładnie wiedzieć co puszczamy dziecku.

Więc na początek powiem, że cartoonnetwork to kanał, który moim zdaniem nie nadaje się do niczego. Bajki tam są brzydkie, głupie, obleśne, niekulturalne. Fatalne po prostu. Są przeznaczone dla starszych dzieci, ale moim zdaniem, żadne, nawet pełnoletnie nie powinny się nimi ogłupiać.

A teraz nasz ranking ;P

1. Minuscule.
Bajka bez słów. 5 minutowe odcinki. Każdy odcinek to inna, bardzo ciekawa historia. Baja bardzo ładna. Piękna muzyka i odgłosy natury. Świat pokazany oczami owadów. Dużo zdjęć robionych w naturze. Bajka bezpieczna i mądra. Robert zaczął ją oglądać jako roczniak i dosłownie po kilku odcinka zaczął zauważać mrówki na chodniku :P

zdjęcie stąd


2 Świnka Peppa
Bajka, której się zarzuca, że jest brzydka ( mi się podoba, bo jest kolorowa i przypomina obrazy Picassa ;) oraz, że jest moralizatorska. O wiele bardziej moralizatorski jest dla mnie przemądrzały dorosły przedszkolak Miś Uszatek. Owszem, bajka pokazuje jak powinniśmy się zachowywać itp. ale nie uważam, żeby było to złe. Odcinki 5 min, poruszające sprawy i pokazujące miejsca i sytuacje związane z życiem dziecka. Plac zabaw, przedszkole, przyjaciele, dom, babcia i dziadek, piknik, biwak itp. Dużo dzieci mogą się z niej dowiedzieć. Pokazuje pełną, szczęśliwą, normalną rodzinę. Język - dobra bajka dla dzieci, które uczą się mówić. Zdania są proste, jasne. Bohaterowi mówią po woli. Fajnie po obejrzeniu odcinka po polsku włączać ten sam po angielsku.

obrazek stąd

3 Tiny Planets
Bajka dziejąca się w kosmosie, Pan i jego piesek podróżują na różne planety i pomagają rozmaitym stworkom. Bajka ładna i mądra. Pojawia się w niej rozwiązywanie problemów, badanie różnych rzeczy, doświadczenia -  rozwija myślenie.
Mało jej w telewizji, mało na you toube, ale na chomikach można pooglądać.

fotka stąd
4. Mały Bill
Bajka o chłopcu, który chodzi do przedszkola i ma dwoje starszego rodzeństwa. Bajka fajna bo opowiada o rodzinie afroamerykańskiej. Maczał w tym swoje palce Bill Cosby :) Fan dużej rodziny i dużego zaangażowania rodziców w wychowanie swoich dzieci, o czym możemy się przekonać z jego życiorysu ale też fantastycznego serialu Bill Cosby Show :) Bardzo mądra bajka, która pomoże dziecku rozwiązywać konflikty z rodzeństwem i kolegami w szkole. Która pokazuje, rodzica jako wsparcie i jako tego, który panuje nad sytuacją, wie co robić. Ładna i ciekawa. Na kanale Nickleodeon.

fotka stąd


5 Franklin
Historia o żółwiu. Bardzo fajna. Wydaje się moralizatorska, ale moim zdaniem nie przesadnie. Pokazuje różne dziecięce problemy i wątpliwości, konflikty z przyjaciółmi i sposoby ich rozwiązania. Mówi o pomaganiu rodzicom i innym osobom. Jest jak dla mnie skarbnicą pomysłów na zabawy - zarówno na świeżym powietrzu jak i w domu.Dużo takich w które sama się bawiłam ale już o tym zapomniałam :) Przyjaciele ciągle wymyślają nowe, tworzą kluby, organizują przyjęcia. Dzieje się :) Bajka pokazuje różne sytuacje, w których Franklin robi coś złego, ale przeprasza potem i naprawia swój błąd. Pokazuje też rodzinę i mądrych rodziców. Nie przestraszcie się początkowej piosenki ;) jest straszna, wiem, ale przywykniecie ;P Jest też cała seria książek. Troszkę chwilami słaba językowo ( nawet pojawiają się błędy) ale ja je poprawiam za pierwszym razem i potem już czytam tak, jak być powinno ;P Poza ty "drobnym" szczegółem są wartościowe.

stąd
6.Pingu

Pingu, stara bajka o pingwinach. Fajnie pokazuje życie społeczne. Pomaganie sobie. Różne role społeczne, zawodowe. Życie w małym miasteczku. Przyjaźń. Rozwiązywanie konfliktów. Pomysły dzieciaków. Miłość rodziców. Bajka bez słów. Dzieci mogą oglądać same, ale też dobrze jest usiąść czasem z dzieckiem i bajkę bez słów opowiadać mu, tłumaczyć, to bardzo rozwija jego mowę, rozumienie. Pamiętam, że kiedyś tak przysiadłam z synkiem i opowiedziałam mu jeden z odcinków. Wiecie co się potem działo? Oglądał kilka, a jeśli wśród nich był ten, który mu opowiedziałam, zawsze go opowiadał w trakcie oglądania! Stąd wiem, że to bardzo ważne.
Pingu to bajka cała ulepiona z plasteliny, z niezwykłą dbałością o szczegóły. Bardzo ładna. Godziny dosłownie na you toube.

stąd


7. Julka i Kulka
Dobra dla zupełnych maluszków. Bardzo spokojna bajka, króciutkie odcinki. Stworzona na podstawie książki. Opowiada o przyjaźni dziewczynki z pieskiem. Ciekawa, bo Julka z Mamą mieszkają nie w zwykłym domu, ale na barce.
Bajka pokazuje jak należy dbać o zwierze i jak je traktować. Nazywa emocje, mówi o zazdrości, smutku, strachu ale też o radości, przywiązaniu. Ciut wkurza nas dubbing ale poza tym rewelacja.
Można obejrzeć na chomikach, można też kupić książki. Czasem trafia się w supermarketach dosłownie po 5zł! za dvd. Warto.

stąd
książka
 

8. TuTiTu
Bajka nie należy do najpiękniejszych ale za to jest konstrukcyjna, rozwija wyobraźnię, myślenie, przewidywanie, widzenie przestrzenne i zmysł techniczny. Nudna dla rodziców, bo wszystko dzieje się strasznie po woli, ale dlatego dobra dla dzieci. W każdym, 3 min odcinku, Tutitu, czyli auto, coś buduje, konstruuje - automat do lodów, plac zabaw, dźwig itp. dużo na you toube.

stąd


 

 Na razie tyle, jak sobie przypomnę jeszcze jakieś fajne, a pewnie tak będzie, to dam znać ;P Wtedy będzie część druga.

 2 komentarze:

  1. Dora to teraz o książkach poproszę. Z tego co wymienilas u nas byla Swinka i prae innych, ale Mloda juz swinki nie chce ogadac.. teraz woli Tre fu Tom i jakies inne z minimini, ale duzo tez idzie u nas filmów animowanych, ulubiony to pszczoły, zółwik sam, Bambi.

    OdpowiedzUsuń
  2. fajne zestawienie - większość bajek znam, chociaż nie należą do naszych hitów - dzięki!
    u nas króluje: Dino Pociąg, Marta Mówi, Kot w czerwonym kapeluszu, Pan Andersen opowiada, a ostatnio też było sobie życia - jedyny minus to czas trwania... bo najkrótsze odcinki to 10 minut, a na ogół między 20, a 25...

    OdpowiedzUsuń