niedziela, 29 grudnia 2013

Czym są Pytaki? Pretekstem! :)Kto dawno nie mówił Ci że Cię kocha? Chcesz, żeby Ci to teraz powiedział? 
Z kim chciałbyś spędzić trochę czasu sam na sam? Umówcie się teraz.
Komu dawno nie pomagałeś? Umów się z nim teraz, w czym i kiedy mu pomożesz.


Czym są Pytaki?

 Ponieważ składają się żetonów, kart i kostek można by nazwać je grą. Jednak nie do końca byłaby to prawda. Bo w Pytakach nie ma rywalizacji, nikt też nie wygra. Bo celem Pytaków jest  wartościowe spędzenie czasu razem, rodzinnie. Pytaki są pretekstem, żeby porozmawiać, pobyć ze sobą i zrobić dla siebie nawzajem coś miłego. Pytaki mogą sprawić, że zbliżymy się do siebie.
   Początkowo, zwłaszcza niektóre osoby, zaskoczone tym, że mają mówić przy wszystkich o swoich uczuciach lub przeżyciach, odpowiadają jednym słowem, lub próbują wymigać się od odpowiedzi. Próbują korzystać z możliwości wymiany żetonu.
W miarę upływu czasu, członkowie rodziny powoli się otwierają i może nie to, że nagle stają się bardzo wylewne, ale zaczynają coś o sobie mówić.
 W Pytaki można grać w dużej grupie – my graliśmy z Rodziną, którą strasznie lubimy, ale rzadko mamy okazję się zobaczyć. Pytaki integrują, sprawiają, że można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o bliskich osobach. Jednak, leżące na półce w ciągu dnia, zamknięte w pudełku, kusiły,  i wiem, że  stały się przyczyną do rozmowy w parach. I to owocnej i naprawdę zbliżającej rozmowy :)
Myślę, że im więcej razy się gra, im ludzie są bardziej zaangażowani, im bardziej się otworzą, tym więcej można z tego czasu wyciągnąć. Inaczej gra wygląda, gdy osoby znają się mniej, inaczej, kiedy zagra ze sobą małżeństwo, jednak za każdym razem jest bardzo miło :) Trzeba jednak pamiętać, aby nikogo nie pospieszać, nie śmiać się z wypowiedzi, nie przerywać i słuchać się wzajemnie . Można też, moim zdaniem, pomagać, jeśli ktoś nie może poradzić sobie z odpowiedzią, czuje się zakłopotany lub nie przychodzi mu nic do głowy. Wiadomo, że każdy ma prawo nie odpowiedzieć na pytnie, jednak warto powiedzieć graczom, że jeśli każdy zrezygnuje z odpowiadania na choćby dwa pytania, dużo stracimy.Po zagraniu wiele razy w różnych wariantach (np. w wariancie, w którym każdy odpowiada na wylosowane pytanie) może zabraknąć czegoś nowego. Myślę, że Pytaki można tworzyć dalej, w zasadzie w nieskończoność :) Każdy może wymyślać kolejne pytania, które dla innych będą niespodzianką.
Zachęcamy Was bardzo do skorzystania z Pytaków. Zwłaszcza, jeśli macie w rodzinie zbyt mało czasu, żeby ze sobą rozmawiać, lub jeśli czujecie, że wspólne oglądanie telewizji nie zbliża Was tak, jakby mogło. Jeśli macie problem z wyrażaniem uczuć, lub mówieniem o sobie. Granie w grę z małymi dziećmi sprawi, że mówienie o swoich uczuciach, pragnieniach i smutkach będzie naturalne, a te umiejętności pomogą im tworzyć dojrzałe więzi w przyszłości. Granie raz na jakiś czas sprawi, że będziecie na bieżąco, bo są przecież rzeczy, które się zmieniają, np. marzenia, czy postrzeganie czegoś.
W Pytaki można grać wieczorem przy stole, ale wiem, że niektóre rodziny, zabierają je ze sobą w podróż, na długie samochodowe trasy.
Warto spróbować :) Na pewno Pytaki  Wam nie zaszkodzą :) A prawdopodobnie nawet pomogą :) Z każdą kolejną rozgrywką, gdy każdy z Was poczuje się pewniej, bezpieczniej, gdy przypomnicie sobie (o ile zapomnieliście) że lubicie przebywać ze sobą i rozmawiać, gdy zaczniecie się otwierać na siebie nawzajem, tworzyć nowe żetony, będziecie coraz bardziej lubić Pytaki.
Bo to naprawdę nie jest taka zwykła gra :)
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, możecie przeczytać sobie tu: Pytaki :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz