poniedziałek, 29 lutego 2016

Matematyka kąpielowa - Dziecko na Warsztat 3

Z matmą robimy dużo rzeczy, przygotowujemy się też do naszego prywatnego projektu o przygotowaniu do nauki matematyki według Gruszczyk-Kolczyńskiej, mojej idolki, którego to przygotowania elementy od dawna pojawiają się w naszych zabawach, ale które chcę zebrać do kupy.
Dziś natomiast opiszę nasze dwie zabawy matematyczne, które można oczywiście zmieniać i rozwijać jak się chce, to tylko takie jakby bazy. Obe są wannowe, żeby było inaczej ;)

Pierwsza to matematyczna gra. Już kiedyś pisałam o Wannowej grze, teraz jednak jest to gra Wannowa matematyczna ( jej zasady mogą być rozmaite, zależnie od danego tematu). nasza polega na tym, że rzucamy kostką i idziemy tyle pól na przód ile wypadnie. Żeby móc rzucać kostką w następnej kolejce trzeba poprawnie wykonać działanie zapisane na polu. Czasem 3 działania jeśli stanie się na rogu wanny. Fotki są takie sobie ale widać o co cho.

Grę malujemy specjalnymi flamastami dla dzieci do kąpieli, trzeba tylko uważać, żeby nie miały styczności z wodą ponieważ przestają pisać, no ale dzięki temu łatwo się zmywają. Można na jednym kafelku zapisać zasady.


Druga nasza zabawa to liczenie z wykorzystaniem cyfr wyciętych z pianek ( w biedrze 10 arkuszy za 5 zeta) i żelowych naklejek ( w biedrze arkusz za 2 zeta), tu akurat serduszek. Można wymyślać dziecku miliony zadań, podam tylko przykłady.

a) Masz serduszka i cyferki. podziel serduszka na grupy według kolorów, policz, i przyklej odpowiednią cyfręb) Masz serduszka i cyferki. Policz serduszka i wstaw znaki większości.c) Masz działania, ale bez znaków. Postaraj się je uzupełnić.d) Oblicz działania.Wiele zagadnień można tak ćwiczyć np zbiory, grafy, osie liczbowe. Warto mieć zestaw przyklejający się do kafelków i flamastry do glazury :) Wiadomo że trening czyni mistrza, a żeby nie był on nudny można czasem zastosować taką kąpielową formę :)

Wokół dzieci Słowo mamy ED Montessori Karolowa mama Kreo Team Kreatywnym Okiem Matkopolkowo Bez nudy 360 przygód Bawimy się my 3 Biesy dwa Duśkowy świat Dzika jabłoń Elena po polsku Co robi Robcio Cały świat Karli Jej cały świat Tymoszko Igranie z Tosią Kawa z cukrem Laurowy świat Kreatywnie w domu Gagtki Trzy Gugusiowo Ciekawe dzieci Świat Tomskiego Ohana blog On ona i dzieciaki Nasza przygoda diy My home and my heart Konfabula Uszywki Zuzninkowej mamy Mama na pełen etat Scwytane chwile Dzwoneczkowy raj mamy Ogarniam wszechświat Kreatywna mama Mama Aga, sztuka i dzieciaki Mamuśka 24 Pomieszane z poplątanym Worldschool explorers Nasza edukacja domowa Pomysłowe smyki Z motylem na dłoni Zakręcony belfer Zabawy z Archimedesem Dziecko na warsztat

13 komentarzy:

 1. Wannowa matematyka, nie wpadłabym na to! Bardzo kreatywny pomysł, muszę przyznać :D

  OdpowiedzUsuń
 2. ha matematyka w wannie! genialne!

  OdpowiedzUsuń
 3. łazienkowa matematyka, "raz, dwa, trzy i brud już znika" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha:) robcio żelowymi liczmanami odplyw zatyka ;)

   Usuń
 4. Extra! Nie wpadłabym na wykorzystanie matematyki w wannie - jesteś genialna ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Fajnie ze mimo ze z noworodkiem nie udalo mi sie zeobic wielu roznych rzeczy, to ze doceniancie moje starania ;)

   Usuń
 6. U nas matma w wannie istnieje dzięki kredkom do kąpieli (nawet kiedy się zamoczą, nie tracą swoich właściwości). Panicz to uwielbia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gra planszowa dookoła wanny, rany, dziewczyno, ale to jest fajny pomysł! Teraz muszę takich mazaków poszukać, bo to, co moi wyprawiają w wannie, przechodzi ludzkie pojęcie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasze z tesco nie są trudno dostępne ani specjalnie drogie

   Usuń
 8. tego jeszcze nie było! matma w łazience!

  OdpowiedzUsuń